Wednesday, January 9, 2019

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU
: Dinie Azizi Bin Khalidi
MATAPELAJARAN
:  Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Ibnu Sina
TARIKH
: 15 Januari 2019
MASA
: 2.30 – 3.00 petang
BILANGAN MURID
: 22 orang
TAJUK
: Tugas Malaikat
KEMAHIRAN
: Mendengar, Membaca, Menulis, Membanding beza, Menaakul
KAEDAH
: Syarahan, Soal jawab, Latihan, Bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) Pelajar mengetahui Nama malaikat yang ada di bahu kiri dan kanan
HASIL PEMBELAJARAN
: 1) murid mengenal 10 malaikat yang wajib diketahui
  2) murid mengetahui tugas-tugas para malaikat
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, merumus, menganalisis
PENERAPAN NILAI
: Khusyuk, taat, rajin, berdisiplin
BAHAN BANTU MENGAJAR
: Buku teks, Buku latihan, LCD projektor







LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBALAJARAN
CATATAN
Pendahuluan (2 minit) 
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa,
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
1. Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
2. Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set induksi
(5 minit)
Menunjukkan video berkenaan tingkah laku Ali yang sentiasa diperhati dan dicatat oleh seseorang.

Bersoal-jawab:
1.      Apakah yang dapat dilihat oleh murid berdasarkan video yang telah ditayangkan?

2.      Siapakah yang sentiasa mengekori dan mencatat setiap perlakuan Ali di dalam video ini?


3.      Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini (tugas-tugas malaikat)
Guru memasang video berkaitan tingkah laku Dodo yang sentiasa diperhatikan oleh seseorang. Berdasarkan video, guru mengemukakan beberapa soalan kepada murid.

Nilai:
-Khusyuk
-teliti

BBM:
-LCD
-Video

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menjawab

Strategi:
-Berpusatkan bahan media
Langkah 1
(10 minit)
1.      Menyenaraikan nama-nama malaikat dan tugas-tugas mereka.

2.      Menghuraikan cara malaikat menjalankan tugas.


3.      Membanding-beza antara tugas malaikat dengan manusia.

Guru menerangkan objektif  p&p yang ingin dicapai pada hari ini

Nilai:
-Khusyuk
-Taat

Teknik:
-Syarahan
-Perbualan

 Kemahiran berfikir:
-menganalisis

Strategi:
-Berpusatkan guru

Langkah 2
(5 minit)
Menyenaraikan nama-nama malaikat dan tugas-tugas mereka.
1.      Jibril-Menyampaikan wahyu.
2.      Mikail-Menurunkan hujan.
3.      Israfil- Meniup sangkakala.
4.      ‘Izrail-Mencabut nyawa.
5.      Mungkar-Menyoal mayat di dalam kubur.
6.      Nakir-Menyoal mayat di dalam kubur.
7.      Ridhuan-Menjaga pintu syurga.
8.      Malik-Menjaga pintu neraka.
9.      Raqib-Menjaga amalan baik.
10.  ‘Atid-Menjaga amalan buruk.
Guru memberi penjelasan kepada para murid tentang nama-nama malaikat dan tugas-tugasnya

Nilai:
-khusyuk
-taat
-mendengar

Teknik:
-syarahan
-berdialog
-bercerita
-soal jawab
Langkah 3
(5 minit)
Soal jawab

1.      Secara lisan:

·         Senaraikan nama-nama malaikat. Terangkan cara malaikat menjalankan tugas.

2.      Secara bertulis:

·         Senaraikan tugas-tugas malaikat berdasarkan nama-nama yang telah diberi.

3.      Jelaskan perbezaan tugas malaikat dengan tugas manusia. Apakah perasaan anda apabila melakukan kesalahan? Mengapa?
1.      Guru menanyakan kepada para murid tentang nama-nama malaikat dan cara malaikat menjalankan tugas.

2.      Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru
Nilai:
-berani
-taat
-bekerjasama

Teknik:
- soal jawab
- teka teki
Penutup
(3 minit)
Guru mempamerkan video tentang seorang pelajar yang benar-benar meyakini dan mempercayai kewujudan malaikat sehingga pelajar tersebut benar-benar merubah tingkah lakunya
1.      Guru meminta para murid untuk menyaksikan video tersebut.

2.      Murid melihat video tersebut dengan teliti
Nilai:
- tumpuan
- taat
- mengambil iktibar

BBM:
- LCD projector
- video

Catatan Refleksi:
Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan baik dan para pelajar memberikan tumpuan dan perhatian terutama apabila mereka mendengar cerita tentang balasan pahala. Saya berharap kaedah yang saya guna ini membantu dalam pembelajaran pelajar dan mereka seronok untuk belajar.

Ulasan Pensyarah:


Ulasan Guru Pembimbing

               

No comments:

Post a Comment