Wednesday, January 9, 2019

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 10


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU
: Dinie Azizi Bin Khalidi
MATAPELAJARAN
:  Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Ibnu Sina
TARIKH
: 12 Mac 2019
MASA
: 2.30 – 3.00 petang
BILANGAN MURID
: 22 orang
TAJUK
: Percaya Dengan Qada Dan Qadar
KEMAHIRAN
: Mendengar, Membaca, Membanding beza, Menaakul, Menulis
KAEDAH
: Syarahan, Latihan dalam kumpulan, Bercerita
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) murid-murid mempercayai takdir
HASIL PEMBELAJARAN
: 1) murid lebih meyakini akan ketentuan Allah
  2) murid lebih beriman kepada Allah
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, merumus, menganalisis
PENERAPAN NILAI
: Khusyuk, taat, rajin, berdisiplin
BAHAN BANTU MENGAJAR
: LCD projector, Buku teks, Buku latihan








LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBALAJARAN
CATATAN
Pendahuluan (2 minit) 
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa,
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

1. Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
2. Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
-Khusyuk
-Mengamalkan adab belajar
Set induksi
(5      minit)
1.      Pertunjukan video bola sepak
2.      Menimbulkan persoalan
3.      Membuat perkaitan video dengan tajuk belajar
1.      Guru menunjukkan perlawanan bola sepak piala AFF Suzuki 2010 Malaysia melawan Indonesia

2.      Guru memberitahu kepada murid-murid bahawa Malaysia telah Berjaya menjuarai perlawanan tersebut

3.      Seterusnya guru menayangkan perlawanan bola sepak piala AFF Suzuki 2018 Malaysia menentang Vietnam

4.      Guru memberitahu bahawa Malaysia telah kalah dalam perlawanan tersebut

5.      Guru mengaitkan video kemenangan dan kekalahan Malaysia itu dengan tajuk yang diajar
-          Kemenangan dan kekalahan Malaysia atas takdir qadha dan qadar Allah
Nilai:
-Khusyuk
-teliti

BBM:
-LCD
-Video

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menjawab

Strategi:
-Berpusatkan bahan media
Langkah 1
(10 minit)
Pengertian Qadha

“Qadha mengikut ulama Asy'ariyyah adalah kehendak Tuhan untuk sesuatu yang bersifat 'realiti' apabila ada sesuatu yang belum diketahui.”

1.      Guru menerangkan kepada murid-murid berkenaan dengan maksud Qadha secara terperinci dan dengan lebih jelas supaya murid-murid mudah memahami maksudnya

2.      Guru memberikan contoh-contoh yang bersesuaian dengan Qadha
Nilai:
-Khusyuk
-Taat

Teknik:
-Syarahan
-Perbualan

 Kemahiran berfikir:
-menganalisis

Strategi:
-Berpusatkan guru

Langkah 2
(5 minit)
Pengertian Qadar

qadar menurut mereka adalah penciptaan (realisasi) Allah untuk sesuatu pada tahap tertentu sesuai dengan kehendak-Nya pada azali”

3.      Guru menerangkan kepada murid-murid berkenaan dengan maksud Qadar secara terperinci dan dengan lebih jelas supaya murid-murid mudah memahami maksudnya

4.      Guru memberikan contoh-contoh yang bersesuaian dengan Qadar
Nilai:
-Khusyuk
-Taat

Teknik:
-Syarahan
-Perbualan

 Kemahiran berfikir:
-menganalisis

Strategi:
-Berpusatkan guru

Langkah 3
(5 minit)
Pengulangan pelajaran

-          Pengertian Qadha dan Qadar
Guru menerangkan semula maksud Qadha dan Qadar

Guru membuat persoalan kepada murid adakah mereka mempercayai takdir Qadha dan Qadar mereka ditentukan oleh Allah
Nilai:
-berani
-taat
-bekerjasama

Teknik:
-pengulangan
- soal jawab
Penutup
(3 minit)
Pengukuhan dan penilaian dibuat
·         membuat rumusan
·         memberi latihan daripada buku teks
1.      Guru menekankan tentang perlu memahami Qadha dan Qadar Allah di muka bumi
2.      Guru memberi latihan dalam buku teks halaman 89
Nilai:
-rajin
-taat

BBM:
-Buku teks

Catatan Refleksi:
Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan baik dan para pelajar memberikan tumpuan dan perhatian terutama apabila mereka mendengar cerita tentang balasan pahala. Saya berharap kaedah yang saya guna ini membantu dalam pembelajaran pelajar dan mereka seronok untuk belajar.

Ulasan Pensyarah:


Ulasan Guru Pembimbing


No comments:

Post a Comment