Wednesday, January 9, 2019

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 6


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU
: Dinie Azizi Bin Khalidi
MATAPELAJARAN
:  Tauhid Darjah 2
KELAS
: 2 Ibnu Sina
TARIKH
: 12 Februari 2019
MASA
: 2.30 – 3.00 petang
BILANGAN MURID
: 22 orang
TAJUK
: Percaya dengan kitab Allah
KEMAHIRAN
: Mendengar, Membaca, Membanding beza, Menaakul
KAEDAH
: Syarahan, Bercerita, Kotak ilmu, Teka teki
PENGETAHUAN SEDIA ADA
: 1) murid mengetahui nama kitab Al-Quran
HASIL PEMBELAJARAN
: 1) murid mengetahui kitab-kitab yang diturunkan para nabi terpilih
  2) murid mengetahui kepentingan kitab dalam diri setiap umat
KEMAHIRAN BERFIKIR
: Membuat perkaitan, merumus, menganalisis
PENERAPAN NILAI
: Khusyuk, taat, rajin, berdisiplin
BAHAN BANTU MENGAJAR
: Carta , kad perkataan , kitab al-Quran, lembaran kerja







LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBALAJARAN
CATATAN
Pendahuluan (2 minit) 
Ucapan salam, bertanya khabar dan bacaan doa,
بسم الله الرحمن الرحيم اللهم افتح علينا حكمتك وانش   علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين
1. Guru memberi salam dan bertanyakan khabar murid
2. Guru meminta seorang pelajar lelaki membacakan doa dan semua pelajar mengaminkan
Khusyuk

Mengamalkan adab belajar
Set induksi
(5 minit)
1.      Menunjukkan Al-Quran di hadapan murid



2.      Guru turut mengeluarkan buku teks


1.      Guru mempamerkan al-Quran dan buku teks kepada murid.
2.      Guru bersoaljawab tentang al-quran dan buku teks yang ditunjukan.
3.      Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.

Nilai:
-Khusyuk
-teliti

BBM:
-Al-Quran
-Buku teks

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan
-Menjawab

Strategi:
-Berpusatkan bahan cetak
Langkah 1
(10 minit)
1.      pengertian kitab Allah.
2.      Kad ayat

1.      Guru menjelaskan kepada murid mengenai pengertian kitab Allah.

2.      Guru tunjukan kad ayat tentang pengertian kitab Allah.

3.      Guru menyuruh salah seorang murid membaca kad ayat yang ditunjukan.

4.      Guru menyuruh murid membaca beramai-ramai kad ayat yang ditunjukan

Nilai:
-Khusyuk
-Taat

Teknik:
-Syarahan
-Perbualan

 Kemahiran berfikir:
-menganalisis

Strategi:
-komunikasi dua hala
-Berpusatkan bahan
Langkah 2
(5 minit)
Nama-nama kitab Allah dan rasul yang menerimanya
1.      Guru memberi penerangan kepada murid mengenai kitab-kitab Allah dan rasul-rasul yang menerimanya.
2.      Guru mempamerkan kad-kad perkataan nama kitab Allah dan rasul sambil bersoaljawab dengan murid.
3.      Guru menyuruh murid keluar ke depan untuk memadankan nama kitab dengan nama rasul yang menerimanya.

Nilai:
-khusyuk
-taat
-mendengar
Teknik:
-syarahan
-berdialog
-bercerita
-soal jawab
Langkah 3
(5 minit)
Lembaran kerja
1.      Guru mengadakan lembaran kerja kepada murid dan meminta murid menjawab soalan.

2.      Guru membuat rumusan hasil pengajaran dan pembelajaran.

Nilai:
-berani
-taat

Teknik:
-pengulangan
- soal jawab
Penutup
(3 minit)
Pengulangan pelajaran berkenaan Kitab
1.      Guru meminta murid menyebut pengertian kitab beramai-ramai.

2.      Guru memberi sedikit rumusan tentang tajuk beriman kepada kitab.

Nilai:
-rajin
-taat

BBM:
-Buku teks

Catatan Refleksi:
Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan dengan baik dan para pelajar memberikan tumpuan dan perhatian terutama apabila mereka mendengar cerita tentang balasan pahala. Saya berharap kaedah yang saya guna ini membantu dalam pembelajaran pelajar dan mereka seronok untuk belajar.

Ulasan Pensyarah:


Ulasan Guru Pembimbing

               

No comments:

Post a Comment