Wednesday, January 9, 2019

RPH MINGGU 1 - 10

Minggu 1

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 15 Januari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : Ke gua hira’
Kemahiran        : Membaca, Mendengar, Menulis, Bercerita
Kaedah              : Bercerita, Soal jawab

PENGETAHUAN SEDIA ADA
1)        Murid pernah mendengar kisah turunnya wahyu pertama yang diterima Rasulullah SAW

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran in murid dapat
1)        Murid dapat menyatakan bentuk geografi gua hira’
2)        Murid dapat menulis apa yang dilalui oleh rasulullah SAW di gua hira’
3)        Murid dapat menceritakan keadaan nabi digua hira’

KEMAHIRAN BERFIKIR
1)        Soal jawab dan merumus

PENERAPAN NILAI:
1)        Taat
2)        Berdisiplin

BAAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kad imbasan, kad gambar, lembaran kerja,LCD Projector






LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CACATAN/ALATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar dengan khusyuk dan serentak
2)         Murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru
Nilai: Khusyuk, Patuh, Berdisiplin
Set Induksi
(5 minit)
Gambar Gua 
1)         Guru menayangkan gambar gua kepada murid-murid
2)         Guru bertanyakan murid akan gambar tersebut
3)         Guru membuat perkaitan diantara jawapan murid dengan tajuk
Bahan Bantu Mengajar: Kad Imbasan, Kad Gambar, Lembaran Kerja

Strategi: Berrpusatkan Bahan

Nilai: Khusyuk, Taat, Berdisiplin
Lankah 1
(6 minit)
Keadaan Fizikal Gua HIra’:
1)         Panjang: 1.42 meter
2)         Lebar: 0.76 meter
3)         Gua yang sangat kecil
1)         Guru menceritakan kepada murid akan keadaan geografi gua hira’
2)         Guru meminta murid berbincang dalam kumpulan akan bentuk fizikal gua hira’
Nilai: Kusyuk, Taat

Strategi: Berpusatkan guru
Langkah 2
(8 minit)
Penaglaaman Rasulullah ketika berada digua hira’
1)         Guru menceritakan kisah dan keadaan Rasulullah digua hira’
2)         Guru mengadakan Perbincangan dan sama-sama mencari jawapan yang tepat
3)         Guru menyemak jawapan murid-murid
Strategi; Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai: Berdisiplin dan Taat
Langkah 3
( 7 minit) 
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
1)         Panjang Gua hira’ adalah___
2)         Antara pengalaman Nabi SAW di gua hira’ ialah___
3)         Lebar Gua Hira’ ialah___
1)         Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2)         Guru membuat soalan dengan cara menisci tempat kosong
Bahan Bantu Mengajar:
Lembaran Kerja, LCD Projector, Kad Gambar


Strategi: Buepusatkan murid

Nilai: Berdisiplin, Patuhi, Taat
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1)         Guru merumuskan apa yang telah murid pelajari


Cacatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran ini menyeronokkan suasana kelas disamping pelajar mudah memahami teknik penyampaian yang saya gunakan. Saya juga berharap pelajaran yang saya ajarkan ini akan terus diamal dan dipraktikkan oleh pelajar.

Minggu 2

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 22 Januari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : beribadat di dalam gua hira’
Kemahiran        : Membaca, Menulis
Kaedah              : Bersyarah
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Murid pernah didedahkan ceramah berkaitan wahyu pertama Nabi Muhammad SAW

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid dapat,
1)        Menyatakan maksud dan definisi Tahannuth
2)        Murid dapat menulis 3 amalan Nabi SAW  di gus hira’
3)        Murid dapat menceritakankisah Nabi SAW ber tahannuth

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)        Merumus. Menyoaal jawab,Memahami

PENEERAPAN NILAI:
1)        Bersabar
2)        Menghormati

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, Kad Gambar, LCD Projector, Lembaran Kerja.

LANGKAH/MASA
ISI PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CACATAN/ALATAN
Pendahuluan
( 2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar dengan Khusyuk dan serentak
2)         Murid membaca doa secara serentak dengan bimbingan guru.
Nilai: Khusyuk, Hormat, Disiplin
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan Video surah Al-A’laq ayat 1-5
1)         Guru menayangkan Video sura Al-A’laq ayat 1-5 kepada murid
2)         Guru bertanyakan kepada murid perkaitan surah tersebut dengan pengajaran
3)         Murid menjawab dan guru memberikan penjelasan
4)         Guru mengaitkan surah tersebut dengan isi pelajaran
Bahan Bantu Mengajar: LCD Projector

Strategi: Berpusatkan Bahan

Nilai: Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
(6 Minit)
Pengertian Tahannunth:
Perbuatan mengasingkan diri untuk berbadat
1)         Guru menerangkan kepada murid akan definisi berthannuth
2)         Guru meminta murid berbincang akan pengertian Bertahannuth
Nilai: Sabar , Khusyuk, Taat

Strategi: Berpusatkan Guru Dan Murid
Langkah 2
(8 minit)
Amalan Rasulullah SAW ketika di gua hira’:
1)         Merenung
2)         Berzikir
3)         berfikir
1)         guru melakukan aktiviti bersyarahan didalam kelas
2)         Guru meminta murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi: berpusatkan murid

Nilai: Berdisiplin, berkerjasama
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti penilaian Berdasarkan isi pelajaran:

1)         Tahannuth
2)         Amalan Rasulullah SAW di gua hira’
1)         Guru membuat aktiviti syarahan di dalam kelas
2)         Guru meminta seoarang wakil murid dari setiap kumpulan untuk bersyarah
Bahan Bantu Mengajar: Lembaran Kerja, LCD Projector, Kitab

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai: Berdisiplin, Menghormati, Bertanggungjawab
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1)         Guru merumuskan isi pelajaran kepada murid


Cacatan refleksi: Saya merasa bersyukur keranan pembelajaran kali ini mengembirakan serta majoriti
 pelajar memberikan perhatian penuh terhadap isi pembelajaran. Disamping itu juga saya berharap pelajar dapat memahami secara keseluruhan apa yang saya sampaikan seterusnya dapat mengamalkannya dalam kehidupan.

Minggu 3

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 29 Januari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                : Permulaan wahyu
Kemahiran        : Membaca, Menulis, mendengar, bercerita
Kaedah              : Bercerita menyanyi

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Sebahagian murid telah mahir surah Al-A’laq

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid dapat
1)        Membacakan surah Al-A’laq dengan betul dan lancer
2)        Menulis 3 peristiwa permulaaan wahyu
3)        Menceritakan peristiwa yang berlaku digua hira’

KEMAHIRAN BERFIKIR: 
1)        Menyoal jawab, Merumus, Membanding beza

P;ENERAPAN NILAI;
1)        Tolong menolong, Khusyuk, berdisiplin, taat

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, lembaran kerja, kad manila, LCD Projectir

LANGKA/MASA
ISI PELAJARAN
ATIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CACATAN/ ALAT
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa dengan khusyuk dan serentak
2)         Murid-murid membaca doa dengan serentak serta dibimbingi guru
Nilsi: Khusyuk, Disiplin
Set induksi
(5 Minit)
Replika Gua 
1)         Guru menunjukkan murid replica gua
2)         Guru bertanyakan murid akan perkaitannya dengan isi pelajaran
3)         Murid menjawab dan guru memberi oenjealsan
4)         Guru mengaitkan replica dengan isi pelajaran
Bshsn bsntu mengsjsr: Replika Gua

Strategi: Berpusatkan bahan

Nilai: Khusyuk, Kreatif, Taat
Langkah 1
(6 minit)
Malaikat jibril meminta Rasulululllah SAW membaca surah Al-A’laq ayat 1-5
1)         Guru bercerita tentang peristiwa nabi digua hira’
2)         Guru meminta murid membacakan sura Al-A’laq bersama-sama
Bahan bantu mengajar: Kad manila

Strategi: Berpusatkan guru

Nilai: Khusyuk
AKLangkah 2
(8 mnit)
Peristiwa permulaan penerimaan wahyu pertama
1)         Guru melakukan aktiviti menyanyi bersama murid
2)         Guru menyanikan lagu kemudian diikuti murid
3)         Murid menyayi dengan bimbingan guru
Bahan bantu mengajar: Komputer, LCD projector
Strategi: Berpusatkan guru, berpusatkan murid, berpusatkan bahan
Langkah 3
( 7 minit) 
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajran:
1)         Guru mengadakan sesi soal jawab
2)         Guru mengajukan soalan bertemakan isi tempat kosong
Bahan bantu mengajar: Lembaran kerja, LCD Projector

Strategi; Berpusatkan murid

Nilai: Berdisiplin, taat, Hormat, bertanggungjawab
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi yang dipelajari
1)         Guru merumuskan kepada murid akan apa yang dipelajari


Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pembelajaran hari ini menyeronokkon disamping sebahagian besar pelajar focus serta faham. Dengan ini saya berharap agar mereka mempraktikkan akan apa yang terlah dipelajarinya

Minggu 4

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 7 februari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : berdakwah secara sulit
Kemahiran        : Membaca, Mendengar
Kaedah              : permainan kuiz dan bercerita

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Merumus dan menyoal jawab, membanding beza
PENERAPAN NILAI:
1)        Sabar, Patuh, taat

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, lembaran kerja, LCD Projector

LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT


Pendahuluan
(2 Minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar
2)         Murid membaca doa dengan bimbingan guru
Nilai: patuh, hormat, khusyuk
Set induksi
(5 minit)
Guru membuat simulasi kepada murid dengan memakai serban dan jubah
1)         Guru melakukan simulasi didalam kelas
2)         Guru bertanyakanperkaitan simulasi tersebut dengan isi pelajaran kepada murid
3)         Murid menjawab dan guru memberikan penjelasa
4)         Guru mengaitkan simulasi dengan isi pelajaran
Bahan bantu mengajar:
Serban, jubbah

 Strategi: Ber pusatkan bahan

Nilai: Sabar, usaha keras
Laangkah 1
(6 minit)
Pengertian berdakwah secara sulit:
1)        Sampaikan dakwah kepada orang terdekat sahaja
1)         Guru memulakan aktiviti bercerita dikalangan murid
2)         Guru dan murid bersama-sama membincangkan cara berdakwah secara sulit

Bahan bantu mengaja: LCD Projector, Komputer

Strategi: Berpusatkan guru, Berpusatkan murid, 

Nilai: patuh, sabra, taat
Langkah 2
(8 minit)
Hikmah berdakwah secara sulit: 
1)         Ajaran islam dapat  diterima tanpa gangguan
2)         Dapat hinder ancaman terbuka
3)         Elakkan kejutan terhadap masyarakat arab
1)         Guru memulakan aktiviti bercerita dikalangan murid-murid
2)         Guru dan murid-murid sama-sama membincangkan hikmah berdakwah secara sulit
3)         Guru menyemak jawapan daripada murid-murid

Bahan bantu mengajar: LCD Projector

Strategi: Berpusatkan guru, Berpusatkan pelajar

Nilai: Patuh, sabar, taat
Langkah 3
( 7 minit)
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
1)         Guru membuat aktiviti soal jawab keoada murid-murid
2)         Guru membuat ssi soal jawab berdasarkan teka silangkata dan kuiz
Bahan bantu mengajar: Kad manila, Lembaran kerja

Strategi: berpusatkan murid

Nilai: Sabar, patuh, taat
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1)         Guru merumuskan isi pelajaran pada hari tersebut


Catatan refleksi: Saya berasa bersyukur kerana kelas kali ini menyeronokkan di samping pelaja faham apa yang disampaikan. Saya berharap pelajar akan lebih mfokus pada silibus seterusnya dan mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.








Minggu 5


Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 14 februari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : berdakwah secara terbuka
Kemahiran        : Membaca, bercerita
Kaedah              : permainan kuiz dan besyarah

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Murid sudah mengetahui definisi dakwah secara umum

HASIL PEMBELAJARAN:
1)        Murid dapat menyatakan maksud berdakwah secara terbuka
2)        Murid dapat menulis 2 peringkat dakwah rasulullah SAW
3)        Murid dapat menceritakan tiga sifat rasulullahsemasa berdakwah

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)        Merumus, soal jawab, membanding beza

PENERAPAN NILAI:
1)        Berdisiplin
2)        Khusyuk, Hormat

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, kad imbasan kad manila, lembaran kerja, LCD Projector

LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CACATAN/ ALAT
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid-murid membaca doa belajar sengan serentak
2)         Murid membaca doa belajar bersama guru
Nilai: Khusyuk, hormat, berdisiplin


Set induksi
(5 minit)
Guru membuat simulasi dengan memakai jubbah dan serban
1)         Guru melkukan simulasi didalam kelas
2)         Guru bertanyakan perkaitn simulasi tersebut dengan isi pelajaran
3)         Murid menjawab kemudian guru memberikan penjelasan
4)         Guru mengaitkan simulasi dengan isi pelajaran pada hari tersebut

Bahan bantu mengajar: Kad imbasan, Kad gambar, lembaran kerja

Strategi: berpusatkan bahan

Nilai: Khusyuk, berdisiplin, hormat
Langkah 1
(6 minit)
Peringkat semasa rasulullah berdakwah:
1)        Peringkat 1
2)        Peringkat 2


1)         Guru menceritakan kepada murid akan peringkat dakwah Rasulullah SAW
2)         Guru meminta murid berincang tentang peringkat dakwah rasulullah SAW

Bahan bantu mengajar: Komputer, LCD Projector, kad imbasan

Strategi: Berpusatkan guru
Langkah 2
(8 minit)
Sifat Rasulullah SAW semasa berdakwah:
1)        Amanah
2)        Bijaksana
3)         Sabar

1)         Guru melakukan aktiviti bersyarahan dikalangan murid-murid
2)         Guru dan murid bersama-sama membincangkan sifat pribadi rasulullah SAW ketika berdakwah
3)         Guru menyemak daripada jawapan murid
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, computer, kitab

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai: Berdisiplin, Khusyuk, hormat
Langkah 3
(7 mnit)
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
1)         Guru menjalankan aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2)         Guru membuat soalan bertemakan kuiz dan kotak beracun

Bahan bantu mengajar: Lembaran kerja, kad manila, kotak beracun

Nilai: 
Berdisiplin, hormat, khusyuk
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
1)         Guru merumuskan isi pelajaran pada hari tersebut



Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini adalah menyeronokkan disamping menceriakan suasana kelas. Selain itu sebahagian besar murid juga fkus seterusnya faham akan apa yang ingin saya sampaikan. Saya berharap agar murid mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.

Minggu 6
Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                  : 3 Syafie
Tarikh               : 21 februari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : Golongan yang mula-mula menerima dakwah rasulullah SAW 
Kemahiran        : Membaca, menulis
Kaedah              : Sumbangsaran, perbincangan

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Murid telah mempelajari sirah dan mengetahui salah silah keluarga rasulullah SAW

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pelajaran murid dapat
1)        Menyatakan perwatakan Saidatina Khadijah
2)        Murid dapat menulis 3 sumbangan Saidina Abu bakar As Siddiq
3)        Murid dapat cerita akan 3 sumbangan Saidina Ali bin Abu Talib

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)        Merumus, soal jawab, membanding beza

PENERAPAN NILAI:
1)        Taat, patuh, berdisiplin

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, kad gambar, LCD Projector

LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/ ALAT
Pendahuluan 
(2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar secara serentak
2)         Murid-murid membaca doa belajar serserta bimbingn guru
Nilai: Khusyuk, hormat
Set induksi
(5 minit)
Guru menunjukkan kad gambar:

1)         Saidatina Khadija Binti Khuwailid
2)         Saidina Abu Bakar As Siddiw
3)         Saidina Ali Bin Abu Talib
4)         Zaid Bin Harisah
1)         Guru bertayakan murid akan oerkaitan kad gambar dengan isi pelajaran
2)         Murid menjaeab dan guru memberi penjelasan
3)         Guru mengaitkan kad gambar dengan pembelajaran hari ini
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, kad gambar

Strategi: Berpusatkan bahan

Nilai: hormat, Khusyuk, Sabar


Langkah 1
(6 minit)
Perwatakan Saidatina Khadijah Binti Khuwailid

Sumbangan Abu Bakar As Siddiq
1)        Mendermakan semua hartanya
2)         Membayar tebusan
3)         Berkorban nyawa
1)         Guru menceritakan perwatakan Saidatina Khadijah Binti Khuwailid.
2)         Guru meminta murid membincangkan perkara tersebut
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, Komputer

Strategi: berpusatkan guru, berpusatkan murid
Langkah 2
(8 minit)
Sumbangan Saidina Ali Bin Abi Talib:
1)        Menggantikan tempat tidur Rasulullah SAW
2)         Menyertai peperangan
3)         Menjadi penulis surat

Sumbangan Zaid Bin Harisah:
1)         Menemani Rasulullah SAW
2)         Memimpin tentera islam
3)         Bersedia untuk syahid
1)         Guru melakukan aktiviti perbincangan dikalangan murid-murid
2)         Guru dan murid bersama-sama berbincang mengikut tajuk yang diberikan
3)         Gurr menyemak jawapan dari murid
Bahan bantu mengajar: Kad gambar, LCD Projector, Komputer

Strategi; Berpusatkan guru, berpusatkan murid

Nilai: berdisiplin, hormat, taat
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
1)         Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid
2)         Murid membuat aktiviti secara berkumpulan
Bahan bantu mengajar: lembaran kerja, kad manila, kad gambar

Strategi: berpudatkan murid

Nilai: Berdisiplin, patuh
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran
1)         Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini


Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini adalah menyeronokkan disamping menceriakan suasana kelas. Selain itu sebahagian besar murid juga fkus seterusnya faham akan apa yang ingin saya sampaikan. Saya berharap agar murid mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.




Minggu 7

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 28 februari 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : Golongan yang menentang dakwah rasulullah SAW 
Kemahiran        : Membaca, menulis
Kaedah              : Sumbangsaran, perbincangan

PENGEETAHUAN SEEDIA ADA:
1)        Murid pernah mendengar cerama akan cabaran dakwah nabi SAW

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid dapat
1)        Menyatakan golongan yang menentang rasulullah SAW 
2)        Murid dapat tulis 3 sebab penentanga dakwah rasulullahSAW
3)        Murid dapat menceritakan perwatakkan Abu Jahal

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)        Merumus, soal jawab, membanding beza

PENERAPAN NILAI:
1)        Khusyuk, patuh dan hormat

BAHAN BANTU MENBGAJAR:
1)        Kitab, kad gambar, LCD Projector, computer

LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBEKAJARAN
CATATAN/ ALAT
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa belajar: 
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar secara serentak
2)         Murid membaca doa belajar dengan serentak dengan bimbingan guru

Nilai: Khusyuk, hormat
Seet induksi
(5 minit)
Guru menunjukkan kad gambar:
1)         Abu Lahab
2)         Abu Jahal
3)         Ummu Jamil

1)         Guru menunjukkan kad gambar kepada murid
2)         Guru bertanyakan perkaitan kad gambar tersebut
3)         Murid menjawab dan guru menjelakan
4)         Guru mengaitkan kad gambar denganisi pelajaran
Bahan bantu mengajar: Kad gambar

Strategi: Berpusatkan bahan

Nilai: Khusyuk, Hormat, patuh

Langkah 1
(6 minit)
Sebab penentangan dakwah rasulullah SAW:
1)         Talut hari kiamat
2)         Bimbang kedudukan terjejas
3)         Islam mengharamkan menyembah berhala
1)         Guru menceritakan kepada murid akan sebab penentangan dakwah rasulullah SAW
2)         Guru mrminta murid berbincang
Bahan bantu mengajar:
LCD Projector, computer

Strategi: Berpusatkan guru, berpusatkan murid
Langkah 2
(8 minit)
Perwatakan Abu Lahab, Abu jahal, Ummu Jamil
1)         Guru melakukan aktiviti perbincangan
2)         Guru dan murid berbincang bersama-sama
3)         Guru menyemak jawapan murid
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, computer, kitab

Strategi: berpusatkan guru, berpusatkan murid

NilI: Khusyuk, Sabar, hormat
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
1)         Guru membuat akttiviti sumbangsaran kepada murid-murid
2)         Murid-murid membuat aktiviti secara berkumpulan
Bahan bantu mengajar: Lembaran kerja, kad manila,  kad gambar

Strategi; berpusatkan murid

Nilai: Khusyuk, patuh, Hormat
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran
1)         Guru merumuskan isi pelajaran kepada pelajar


Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini adalah menyeronokkan disamping menceriakan suasana kelas. Selain itu sebahagian besar murid juga fkus seterusnya faham akan apa yang ingin saya sampaikan. Saya berharap agar murid mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.


Minggu 8

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 4 march 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : tindakan kafir quraisy terhadap rasulullah SAW 
Kemahiran        : Membaca, bercerita
Kaedah              : lakonan, perbincangan

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Murid telah mempelajari sirah nabi dan penghijrahan baginda

HASIL PEMBELAJARAN: pada akhir pembelajaran ini murid dapat
1)        Menyatakan peringkat tindakan kafir quraisy
2)        Menulis 3 bentuk tindakan kafir quraisy
3)        Menceritakan kesan tindakan kafir quraisy

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)        Merumus, menaakul, soal jawab

PENERAPAN NILAI:
1)        Taat, dabar, patuh, hormat

BAHAN BANTU MENGAJAR
1)        Kitab, kad gambar, lembaran kerja LCD Projector

LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/ ALAT
Pendahuluan
(2 minit)
Bahan bacaan:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar secara serentak
2)         Murid-murid membaca doa belajar dengan serentak dengan bimbingan guru
Nilai: Taat hormat
, sabar
Set induksi
(5 minit)
Menayangkan video antara perbuatan jahat yang dilarang Allah SWT
1)         Guru menunjukkan video kepada murod di dalam kelas
2)         Guru bertanyakan perkaitan video ersebut dengan isi pelajaran
3)         Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
4)         Guru membuat perkaitan video dengan isi pelajaran 
Bahan bantu mengajr: Kitab, LCD Projector, kompter

Strategi: berpusatkan bahan

Nilai: Taat, patuh, hormat, sabra


Langkah 1
(6 minit)
Peringkat-peringkat tindakan kafir quraisy:
1)         Peringkat 1
2)         Peringkat 2
3)         Peringkat 3
1)         Guru emnceritakan kepada murid peringkat tindakkan kafir quraisy terhadap rasulullah SAW
2)         Guru meminta murid membincangkan perkara tersebut
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, kitab, computer

Strategi: Berpusatkan guru, berpusatkan murid

Nilai: sabar, hormat


Langkah 2
( 8 minit)
Tindakan kafir quraisy terhadap rasulullah SAW:
1)         Tidak mengendahkan ajaran yang disampaikan oleh baginda
2)         Menyekat usaha yang dijalankan umat islam
3)         Melakukan usaha-usaha menentang rasulullah SAW
1)         Guru melakukan aktiviti perbincangan dikalangan murid-murid
2)         Gurur dan murid berbincang bersama-sama mengikut tajuk yang diberi
3)         Guru menyemak jawapan daripada murid
Bahan bantu mengajar:
LCD Projector, computer, kitab, kad imbasan

Strategi: Berpusatkan guru, berpusatkan  murid

Nilai: Sabar, Taat
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
1)         Guru membuat aktiviti sumbangsaran kepada murid-murid
2)         Murid murid diminta melakonkan perbuatan kafir quraisy
3)         Murid membuat aktiviti secara berkumpulan
Bahan bantu mengajar: lembaran kerja, kad gambar

Straetgi: Berpusatkan murid

Nilai: taat, bertanggungjawab
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran
1)         Gurur merumuskan isi pelajaran kepada pelajar


Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini adalah menyeronokkan disamping menceriakan suasana kelas. Selain itu sebahagian besar murid juga fkus seterusnya faham akan apa yang ingin saya sampaikan. Saya berharap agar murid mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.








Minggu 9

Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 11 march 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : Ulangakji (Permulaan wahyu) 
Kemahiran        : Membaca, berfikir
Kaedah              : soal jawab dan perbincangan

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Murid telah mempelajari tajuk ini pada minggu ke-3

HASIL PEMBEKAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid dapat
1)        Membacakan surah al-a,laq dengan betul
2)        Menulis 3 peristiwa permulaan wahyu
3)        Murid dapat menceritakan kisah baginda di gua hira’

KEMAHIRAN BERFIKIR
1)        Merumus, menaakul, bersoal jawab

PENERAPAN NILAI:
1)        Taat, khusyuk

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, LCD Projector, lembaran kerja

LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN / ALAT
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar secara serentak
2)         Murid membaca doa belajar secara serentak dengan bimbingan guru
Nilai: Khusyuk, hormat
Set induksi
(5 minit)
Ulangkaji
1)         Guru memberitahu sesi ulangkaji akan diadakan 
2)         Murjid melakukan ulangkaji secara berkumpulan
Bahan bantu mengajar: Kitab, LCD Projector, lembaran kerja

Stategi: Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan

Nilai: Taat, bertanggungjawab
Langkah 1
(6 minit)
Ulangkaji
1)         Murid telah siarah melakukan ualang akji secara berkumpulan
2)         Guru memanitau eprbincangan yang dilakukan
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, kitab, lembaran kerja

Strategi: Berpusatkan murid
Langkah 2
(8 minit)
Ulangkaji
1)         Guru melakukan aktiviti perbincangan dikalangan murid-murid
2)         Guru berbincang bersama murid mengikut tajuk yang ditetapkan
3)         Guru menyemak jawapan murid
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, kitab, lembaran kerja

Strategi; Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai: patuh dan khusyuk
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti penilaian mengikut isi pelajaran
1)         Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2)         Murid-murid melakukan aktiviti secara berkumpulan
Bahan bantu mengajar: LCD Projector, lembaran kerja, kitab

Strategi: Berpusatkan murid

Nilai: hormat, brtanggugjawab
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran
1﷐   Guru merumuskan isi pelajaran kepada murid


Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini adalah menyeronokkan disamping menceriakan suasana kelas. Selain itu sebahagian besar murid juga fkus seterusnya faham akan apa yang ingin saya sampaikan. Saya berharap agar murid mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.

Minggu 10


Nama                 : Muhammad Yusri Bin Md Shah
Matapelajaran : Sirah
Kelas                 : 3 Syafie
Tarikh               : 18 march 2019
Masa                 : 2:30 petang hingga 3:00 petang
Bilangan            : 20 orang
Tajuk                 : Ujian (berdakwah secara sulit dan terbuka) 
Kemahiran        : Menghafal, menulis, berfikir
Kaedah              : soal jawab dan perbincangan, hafalan

PENGETAHUAN SEDIA ADA:
1)        Murid telah mempelajari tajuk ini pada minggu keempat dan kelima

HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid dapat
1)        Menceritakan maksud berdakwah secara sulit
2)        Menyatakan maksud berdakwah secara terbuka
3)        Murid dapat menuliskan 3 hikmah berdakwah secara sulit

KEMAHIRAN BERFIKIR:
1)        Merumus, soal jawab, banding beza

PENERAPAN NILAI:
1)        Berdisiplin
2)        Khusyuk

BAHAN BANTU MENGAJAR:
1)        Kitab, LCD Projector, lembaran kerja

LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/ ALAT
Pendahuluan
(2 minit)
Bacaan doa belajar:
بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله

1)         Guru meminta murid membaca doa belajar dengan serentak
2)         Murid membaca dengan serentak dengan bimbingan guru
Nilai: Hormat, taat
Set induksi
(5 minit)
Ujian
1)         Guru memberitahu murid bahawa ujjian akan diadakan
2)         Murid menjalankan ujian secara individu
Bhan bantu mengajar:
Kitab, LCD projector, lembaran kerja

Strategi: berpusatkan murid

Nilai: Khusyuk, hormat
Langkah 1
(6 minit)
Ujian
1)         Guru telah membuat ujian untuk menguji kefahaman murid
2)         Guru memantau murid menjawab soalan
Bahan bantu mengajar: Kitab, lembaran kerja

Strategi: berpusatkan murid


Langkah 2
(8 minit )
Ujian
1)         Guru menjalankan ujian keatas murid
Bahan bantu mengajar: kitab, lembaran kerja

Strategi:berpusatkan murid

Nilai: Berdisiplin, taat
Langkah 3
(7 minit)
AAktiviti penilaian mengikut isi pelajaran
1)         Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
2)         Murid menjawab secara individu
Bahan bantu mengajar: lembaran kerja, kitab

Strategi: berpusatkan murid

Nilai: Khusyuk, berdisiplin
Penutup
(2 minit)
Rumusan isi pelajaran
1)         Guru merumuskan isi pelajaran kepada murid


Catatan refleksi: Saya bersyukur kerana pengajaran dan pembelajaran pada hari ini adalah menyeronokkan disamping menceriakan suasana kelas. Selain itu sebahagian besar murid juga fkus seterusnya faham akan apa yang ingin saya sampaikan. Saya berharap agar murid mempraktikkan apa yang telah dipelajarinya.


No comments:

Post a Comment